top of page

Osuszanie budynków

​

Woda stanowi duże zagrożenie dla wszelkiego rodzaju konstrukcji budowlanych. Zawilgocone Å›ciany sÄ… bardziej podatne na uszkodzenia oraz stanowiÄ… idealne warunki do rozwoju grzybów i pleÅ›ni. Przebywanie wewnÄ…trz zawilgoconych pomieszczeÅ„ wpÅ‚ywa niekorzystnie na zdrowie, wywoÅ‚ujÄ…c m.in. alergie czy choroby ukÅ‚adu oddechowego. Jeżeli doszÅ‚o do zawilgocenia konstrukcji niezbÄ™dne może okazać siÄ™ osuszanie murów. Jak przebiega taki proces?

​

Przyczyny zawilgocenia budynków

​

Do najczÄ™stszych przyczyn zawilgocenia konstrukcji zaliczyć można nieprawidÅ‚owe wykonanie przeciwwodnej i przeciwwilgociowej izolacji fundamentów. W dużej mierze dotyczy to starszego budownictwa, gdzie izolacja jest sÅ‚aba lub uszkodzona. Woda wykorzystujÄ…c nieszczelność powÅ‚oki izolacyjnej przedostaje siÄ™ do murów w czym pomaga jej zjawisko podciÄ…gania kapilarnego. Jest to zdolność materiaÅ‚u do podciÄ…gania wody ku górze w wyniku czego zawilgoceniu ulega wiÄ™ksza część konstrukcji. KolejnÄ… przyczynÄ… zawilgocenia budynku może być zalanie np.poprzez podwyższony poziom wód gontowych czy nieszczelność instalacji wodnej. Nadmierne powstawanie wilgoci zwiÄ…zane jest także z niepoprawnie wykonanÄ… izolacjÄ… termicznÄ… obiektu lub jej brakiem. W takiej sytuacji Å›ciany zewnÄ™trzne ulegajÄ… znacznemu wychÅ‚odzeniu a stykajÄ…ce siÄ™ z niÄ… ciepÅ‚e powietrze powstaÅ‚e w wyniku ogrzewania ulega skropleniu. Jednak najczęściej powodem zawilgocenia budynku jest niesprawna wentylacja. Należy o niÄ… zadbać przede wszystkim w takich pomieszczeniach jak Å‚azienka czy kuchnia.

​

Na czym polega osuszanie budynków?

​

Osuszanie budynków polega na zlokalizowaniu przyczyn podwyższonej wilgotnoÅ›ci, zlikwidowaniu ich oraz usuniÄ™ciu negatywnych skutków zawilgocenia. Istnieje wiele metod osuszania, które możemy podzielić na inwazyjne i nieinwazyjne. Do pierwszej grupy zaliczamy m.in. iniekcjÄ™.Polega ona na wykonaniu specjalnej przegrody, która zatrzymuje podciÄ…ganie kapilarne co w efekcie prowadzi do spadku wilgotnoÅ›ci. Wyróżnia siÄ™ kilka meto iniekcyjnych, a do najpopularniejszych z nich należy iniekcja grawitacyjna, ciÅ›nieniowa, elektroiniekcja i termoiniekcja.

Bezinwazyjne osuszanie Å›cian oparte jest na metodzie elektrofizycznej, która skupia siÄ™ na polaryzacji pola w murze, która jest w stanie odwrócić ruch kapilarny wody. W ten sposób niepożądana wilgoć nie przedostaje siÄ™ do Å›cian. To obecnie najbardziej skuteczny sposób pozbycia siÄ™ zbyt dużej wilgotnoÅ›ci, który jest bezpieczny dla ludzi, Å›rodowiska przyrodniczego oraz nie stwarza zagrożenia konstrukcji budynku. Jest to szczególnie ważne w przypadku obiektów zabytkowych czy szpitali. 

​

Zapraszamy do zapoznania sie z naszÄ… ofertÄ… osuszania budynków na naszej stronie, umówienia siÄ™ na wizytÄ™ z naszym specjalistÄ…, ocenÄ… sytuacji, wycenÄ… zlecenia. ZgÅ‚oÅ› siÄ™ do nas już teraz.

​

bottom of page